06 maja 2024

Cytrynowe cake pops

250 g cytrynowego ciasta 
40 g białej roztopionej czekolady 
50 g mascarpone 

DODATKOWO
150 g białej czekolady 
około 15 patyczków do lizaków 
cukierkowe ozdoby 

Ciasto cytrynowe (u mnie babka z przepisu:
kruszyny w dość drobno, następnie dodajemy roztopioną białą czekoladę oraz mascarpone . Mieszamy by uzyskać dość mokre ciasto .


Z gotowego ciasta formujemy około 20-25 g kulki do których wbijamy patyczki , końcówki zanurzamy w czekoladzie roztopionej w kąpieli wodnej (150 g). Gotowe coke popsy wkładamy na około godzinę do lodówki.


Po upływie tego czasu roztapiamy ponownie czekoladę i zanurzamy schłodzone cake popsy , delikatnie szczepując nadmiar czekolady. 
Polane czekolada odkładamy na papier do pieczenia , posypujemy starą skórka cytryny lub cukierowymi dekoracjami , pozostawiamy do całkowitego zastygnięcia . 


03 maja 2024

Szaszłyk drobiowy


1 polędwica z indyka 
1/2 czerwonej papryki 
2 średnie cebule białe 
60 g boczku wędzonego w plastrach
przyprawy- tymianek, pieprz czarny, papryka słodka, przyprawa do kurczaka, curry

4 wykałaczki do szaszłyków 

Polędwicę kroimy w grubą kostkę(około 16 kawałów) , oprószamy przyprawami i pozostawiamy na 30 minut do przegryzienia. 
Cebulę kroimy w cząstki (cebula kroimy na pół i każda z części na 3) . Boczek kroimy na prostokąty, paprykę w grubą kostkę. 


Gdy indyka mamy gotowego, nabijamy na wykałaczki w następującej kolejności.: indyk-papryka-boczek-cebula-indyk-papryka-boczek-cebula-indyk-papryka-boczek-cebula-indyk .
Gotowe szaszłyki pieczemy na dobrze rozgrzanym grillu 
około 20 minut lub w piekarniku  w temperaturze 200 °C przez 30 minut 

02 maja 2024

Smalec


około 1 kg słoniny
1 cebula biała 
1 duża szczypta soli 

Słoninę kroimy w paski (grubość taka by łatwo wchodziła w otwór maszynki do mielenia) , chłodzimy w zamrażarce 3-4 godziny . Następnie mielimy maszyna do mielenia mięsa na sitku nr 8 . 
Zmieloną słoninę wytapiany w garnku z grubym dnem na ładny złoty kolor. Na koniec dodajemy całą , obraną cebulę oraz sól . 

Wyłączamy smalec i zostawiamy do wystudzenia , następnie wyciągamy cebulę , przelewamy do słoika , kamiennego garnka . Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia i stwardnienie smalcu . 


Gotowany smalec podajemy z ulubionym dodatkami ogórkiem konserwowym lub kiszonym , świeża lub prażona cebulką , musztarda a nawet spotkałam się że maggi . 


29 kwietnia 2024

Muffinki coca-cola


200 g mąki pszennej
2 małe łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru waniliowego
80 g cukru 
150 ml coca-coli 
2 jajka 
100 ml oleju 

cukier puder do posypania muffinek 

Suche składniki (mąka, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, cukier) mieszamy razem , mokre składniki (coca-cola,jajka,olej) mieszamy w osobnej misce razem . Do mokrych składników dodajemy suche i mieszamy do połączenia się składników .
Gotowe ciasto przelewamy do formy na muffinki wyścielonej papilotkami . 


Gotowe muffinki pieczemy w temperaturze 200 °C przez 30 minut . Po upieczeniu studzimy na kratce . Zimne muffinki posypujemy cukrem pudrem . 

27 kwietnia 2024

Mini burgery


BURGERY
500 g mięsa mielonego wieprzowego
1 ząbek czosnku 
1 jajko   
2 łyżki bułki tartej 
przyprawy- sól , pieprz biały 

BUŁKI 
500 g mąki 
1 jajko (M)
220 ml mleka 
3 łyżki oliwy 
łyżeczka soli 
20 g świeżych drożdży 
szczypta cukru

DODATKOWO
2 cebule czerwone 
ser Mimolette 
sałata masłowa 
ogórki kanapkowe 
mini pomidorki 
ketchup 
ostra musztarda 
wykałaczki do burgerów 

Mięso mielone przekładamy do miski , dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek , jajko , przyprawy i bułkę tartą dokładnie mieszamy . Odstawiamy na bok do przegryzienia .
Ciasto drożdżowe- W garnku podgrzewamy delikatnie mleko (temperatura taka by mogli my włożyć do niego palec i nas nie parzyło) do którego na sam koniec dodajemy cukier , pokruszone drożdże i dokładnie mieszamy . Pozostawiamy na 5 minut . 
Po upływie tego czasu przelewamy do mąki , dokładamy resztę składników i wyrabiamy na jednolite i elastyczne ciasto drożdżowe . 
Ciasto pozostawiamy na około 1 godzinę do wyrośnięcia w ciepłe miejsce .
W między gdy ciasto nam wyrasta formujemy około 20 gramowe klopsiki , lekko spłaszczamy i smażymy na niewielkiej ilości oleju . 
Po usmażeniu przekładamy na blaszkę kładziemy mały plaster sera mimolette i zapiekamy w piekarniku  przez 10 minut w 170° . Następnie studzimy .                                          


Gdy ciasto nam pięknie urosło i podwoiło objętość delikatnie wyrabiamy , następnie formujemy małe około 30 gramowe bułeczki . Przekładamy do wysmarowanej olejem formy lub blaszki wyłożonej papierem do pieczenia . Pieczemy w nagrzanym piekarniku , temperatura 170 °C przez około 30 minut (do fajnego złotego koloru) . Studzimy na kratce  . 


W osobnej misce mieszamy ketchup z musztarda . Plastry ogórka kanapkowego na mniejsze kawałki , cebula oraz pomidorki w cienkie plastry . 
Zimne bułki kroimy na pół , dół smarujemy przygotowanym sosem na to układamy kawałek liścia sałaty , plaster cebuli na to kotlecik zapieczony z serem na górę plaster ogórka , pomidora i przykrywamy wszystko posmarowaną ketchupem górę bułki . 


Całość delikatnie dociskamy i wbijamy wykałaczkę . 


18 kwietnia 2024

Kasza perłowa kuskus z pieczarkami


500 g pieczarek 
1 średnia cebula 
1 duża łyżka masła
700 ml bulionu/czystego rosołu
1 liść laurowy
4 kulki pieprzu czarnego
2 kulki ziela angielskiego
2 łyżki śmietanki 18%
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1/2 łyżeczki soli
1 duża szczypta gałki muszkatołowej
1 łyżeczka pieprzu białego
Maggi 
1 szklanki kaszy perłowej kuskus 
2 szklanki wody
2 płaskie łyżeczki mąki pszennej

W garnku roztapiamy masło , dokładamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę , smażymy do zezłocenia . 


Pieczarki kroimy w pół plasterki dokładamy do złotej cebuli , smażymy do odparowania z nich wody . Następnie wlewamy 500 ml bulion/czysty rosół i gotujemy na małym ogniu około 10 minut , dokładamy kulki pieprzu czarnego i ziela angielskiego oraz liść laurowy . 


W międzyczasie gotujemy kaszę kuskus . Do wrzącej , osolonej wody , wsypujemy kaszę dokładnie mieszamy i gotujemy 10 minut . Po ugotowaniu odcedzamy i przelewamy zimna woda , pozostawiamy do całkowitego ostudzenia . 
Gdy pieczarki zmiękną , wlewamy zawiesinę z reszty bulionu/czystego rosołu i mąki (w 200 ml dodajemy mąkę , dokładnie mieszamy) zagotowujemy dolewamy śmietankę . Doprawiamy do smaku przyprawami , dodajemy natkę pietruszki oraz ugotowaną kaszę , dokładnie mieszamy . Możemy ponownie doprawić przyprawami . 


Gotowa kasza możemy podać jako osobne danie ale równiej smakuje jako dodatek do każdego dania mięsnego , rybnego .


09 kwietnia 2024

Sos pieczarkowy


500 g pieczarek 
1 średnia cebula
2 łyżki masła 
500 ml bulionu/rosołu czystego
200 ml wody 
2 łyżki mąki pszennej
3 łyżki śmietanki 18%
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
duża szczypta gałki muszkatołowej
1 mała łyżeczka pieprzu białego
kilka kropel maggi 
4 kulki pieprzu czarnego
1 liść laurowy

Pieczarki kroimy w grubsze pół plastry , odkładamy na bok . Cebulę obrać i pokroić w średnia kostkę . Masło roztopić w garnku , dorzucić cebulkę i smażyć do ze złocenia . Gdy mamy gotową dorzucamy do całości pokrojone pieczarki , dokładnie mieszamy i pozostawiamy do odparowania z nich wody . 


Gdy z pieczarek odparowała woda , wlewamy bulion / czysty rosół , dokładamy pieprz czarny w kulkach i liść laurowy . Gotujemy na małym ogniu około 15 minut , by pieczarki lekko zmiękły . 
W między czasie robimy zawiesinę z wody i mąki (do 200 ml wsypujemy 2 łyżki mąki , dokładnie mieszamy) . Do miękkich pieczarek wlewamy zawiesinę oraz śmietankę , zagotowujemy ,  doprawiamy , solą , pieprzem , maggi oraz gałka muszkatołową . Na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki . 
 

Gotowy sos jest idealny do mięs , kasz czy ziemniaków . 

05 kwietnia 2024

Placuszki z mango


500 g pulpy z mango 
1 jajko 
80 g mąki pszennej 
10 g mąki migdałowej 
60 ml mleka 1,5 %
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 
1 mała łyżeczka cukru 
olej- do smażenia

Pulpę (zblendowane mango ) z mango przekładamy do miski , dodajemy jajko , dokładnie mieszamy na koniec dokładamy resztę składników (mąkę migdałową można zastąpić zwykłą) mieszamy na gładką i jednolitą masę ( o konsystencji podobnej do gęstego ciasta naleśnikowego) . Pozostawiamy na około 30 minut . 


Po upływie tego czasu na patelnie nalewamy niewielką ilość oleju , dobrze nagrzewamy i nakładamy łyżkę ciasta i smażymy około 
7 minut na mniejszym ogniu następnie obracamy 
na drugą stronę i smażymy kolejne 7 minut na złoty kolor . 
I tak postępujemy do wykorzystania ciasta  . 


Gotowe placuszki odsączamy na papierze ręcznikowym . 


Podajemy z cukrem pudrem lub zajadamy same placuszki . 

31 marca 2024

Kartacze



1.5 kg ziemniaków 
około 200 g mąki ziemniaczanej
1 łyżka soli 

FARSZ
500 g mięsa mielonego wieprzowego
przyprawy- sól, pieprz, majeranek 

Mięso mielone przekładamy do miski , doprawiam do smaku przyprawami i pozostawiamy do przegryzienia.

 

600 g ziemniaków obieramy i gotujemy do miękkości a 900 g obieramy i ścieramy na tarce do ziemniaków . Przekładamy na drobne sitko a pod spód podkładamy miska tak by ociekały (w trakcie ociekania wytworzy się skrobia) . 


Miękkie ziemniaki odcedzamy , przeciskamy przez praskę do ziemniaków , dokładamy mąkę ziemniaczaną oraz skrobię która się wytworzyła podczas ociekania ziemniaków(wodę odlewamy a skrobię zbieramy łyżka) , posypujemy solą i wyrabiamy ja jednolite i gładkie ciasto . 


Ciasta formujemy około 100 g kluski a z mięsa mielonego kulki około 50 g . Ciasto rozkładamy na dłoni na środek nakładamy porcje mięsa 
i dokładnie sklejamy tak by nie było widać mięsa . 

Kartacze gotujemy we wrzącej wodzie po wypłynięciu około 15 minut na małym ogniu (ilość wrzucanych kartaczy do wody musi być tak by swobodnie pływały po wypłynięciu około 5 sztuk) . 


Po ugotowaniu kartacze odkładamy na płaski talerz następnie podajemy z ulubioną omasta u mnie masło i ze złocona cebula . 

28 marca 2024

Galaretka z łopatki wieprzowej


1 kg łopatki wieprzowej
2 marchewki
1 duża pietruszka
1/2 selera 
1 cebula 
4 ząbki czosnku 
2 liście laurowe
4 kulki ziela angielskiego
6 kulek pieprzu czarnego
Około 2 litry letniej wody 
3 łyżki Vegety natur
1 żelatyna spożywcza
1 łyżka posiekanej natki pietruszki 
przyprawy - sól , pieprz , maggi 

Mięso myjemy , kroimy na mniejsze kawałki , przekładamy do garnka dokładamy obrane warzywa , cebulę , czosnek przekrojony na pół (nie obrane) oraz liść laurowy i kulki ziela angielskiego oraz pieprzu . Zalewamy wodą (tyle by mięso było delikatnie zalane lecz nie pływało) dosypujemy Vegete , zagotowujemy następnej zmiejszamy gaz i gotujemy do miękkości mięsa (około godziny do dwóch) . 
Po upływie tego czasu , gdy mięso będzie miękkie całość przecedzamy przez sitko . 
Mięso rozdrabniamy na mniejsze kawałki , marchewkę kroimy w drobną kostkę .
Gotowy rosół (łącznie około ponad 2 litrów) podgrzewamy , wrzucamy do niego pokrojone mięso , marchewka oraz natkę pietruszki , dokładnie mieszamy , doprawiamy do smaku . Żelatynę rozpuścić w szklance rosołu następnie wlewamy do całości i dokładnie mieszamy . 


Tak przygotowany rosół z mięsem i żelatyną rozlewamy do foremek lub małych miseczek . 

22 marca 2024

Cytrynowa babka na kefirze


100 g mąki tortowej
70 g kisielu cytrynowego
30 g mąki ziemniaczanej
3 jajka (M) 
100 ml kefiru 
50 ml mleka 1,5%
15 g proszku do pieczenia
20 g cukru waniliowego
80 g cukru białego

cukier puder do posypania 

Składniki mokre przekładamy do miski , mieszamy na jednolitą masę . Dokładamy przesianą przez sitko obie mąki z proszkiem do pieczenia, kisiel oraz oby dwa rodzaje cukru . Całość dokładnie mieszamy na jednolite i gładkie ciasto . 


Gotowe jednolite ciasto przelewamy do małej wysmarowanej margaryną i oprószoną bułka tarta foremki na babkę (u mnie forma 0.5 l z kominem) . 


Pieczemy około 45 minut temperatura 170 °C (funkcja góra-dół) .
Upieczoną babkę od razu wyciągamy z piekarnika , obracamy formę do góry nogami . Pozostawiamy do wystygnięcia i wysunięcia się babki z formy . 


Zimną babkę obficie oprószamy cukrem pudrem . 


16 marca 2024

Rożki z tortilli i mięsa mielonego


400 g mięsa mielonego wieprzowego 
1 cebula 
200 g usmażonych pieczarek 
1/2 papryki czerwonej 
1 mała puszka kukurydzy 
5+3 plastrów sera żółtego 
3 łyżki oleju 
3 placki tortilla Ø25cm
1 łyżka przyprawy do mięsa(Knorr) 
przyprawy-papryka słodka , papryka ostra , pieprz czarny , 
gałka muszkatołowa , sól


Mięso smażymy n oleju do stracenia surowości posypując obficie przyprawami , pod koniec dokładamy pieczarki , pokrojoną w średnią kostkę paprykę . dokładnie mieszamy . Doprawiamy ponownie do smaku , odkładamy na bok do lekkiego przestudzenia . Na sam koniec dokładamy odsączoną z zalewy kukurydzę i 5 plastrów sera pokrojonego w kostkę , dokładnie mieszamy .

 
Placki tortilla tniemy na trzy części (trójkąty) . Zwijamy na tak zwany rożek , do którego nakładamy farsz . Na górę rożka nakładamy po pół plastra pokrojonego w grubą kostkę . Gotowe rożki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia .  


Zapiekamy w temperaturze 150 ºC przez około 10 do 15 minut do rozpuszczenia się sera .
 
Gotowe rożki podajemy na ciepło z ulubionym sosem w moim przypadku padło ma czosnek . 

Przepis na mój sos czosnkowy-

06 marca 2024

Jajecznica z makaronem


200 g ugotowanego makaronu typu nitka 
4 jajka 
1 duża łyżka masła
Sól i pieprz biały

Masło roztapiamy na patelni dorzucamy do niego makaron i około 5 minut podsmażamy . Po upływie tego czasu wlewamy roztrzepane jajko , posypujemy solą i pieprzem , dokładnie mieszamy i smażymy do momentu ścięcia jajek (tak jak lubimy) . 

02 marca 2024

Racuchy jogurtowe


300 g serka homogenizowanego waniliowego
200 g mąki pszennej 
2 jajka (M)
50 ml mleka 1,5%
8 g cukru waniliowego
8 g proszku do pieczenia

cukier puder do posypania
olej do smażenia

Z podanych składników mieszamy na jednolite i gładkie ciasto . 
Na patelni rozgrzewamy mała ilość oleju . Gdy olej mamy dobrze rozgrzany nakładamy jedną dużą łyżkę ciasta i smażymy na złoty kolor z każdej strony . Po usmażeniu układamy na ręcznik papierowy . Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem . 

27 lutego 2024

Zapiekanka chińska z kurczakiem


2 podwójne piersi z kurczaka
2 łyżki oleju 
450 g mrożonej mieszanki chińskiej
2 szklanki wody 
1 szklanka kaszy kuskus perłowa (Melvit)
6 plastrów sera 
2 łyżki przyprawy kebab-gyros
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
przyprawy - pieprz , sól , ostra papryka , oregano , 
zioła prowansalskie , gałka muszkatołowa 

Kurczaka kroimy w drobną kostkę , przekładamy do miski posypujemy przyprawą kebab-gyros , papryka słodka , szczypta ziół prowansalskich , gałka muszkatołowa , solą , obficie pieprzem i ostra papryka dokładnie mieszamy , polewamy olejem . Całość przekładamy do patelni , smażymy do stracenia surowości i na złoty kolor . 
W międzyczasie przygotowujemy kaszę , w garnku zagotowujemy wodę , wsypujemy kaszę , dokładnie mieszamy i gotujemy około 15 minut . Nadmiar wody odcedzić . Gotową kaszę przekładamy do gotowego kurczaka . Do całości również dokładamy rozmrożone chińskie warzywa . Całość dokładnie mieszamy . Doprawiamy do smaku . 


Tak przygotowanego kurczaka z kaszą kuskus i warzywami przekładamy do naczynia żaroodpornego i na górę układamy 
żółty ser . 
Całość zapiekamy przez około 20 minut w 180 °C do rozpuszczenia się sera . 

24 lutego 2024

Warzywne walce


4 marchewki
2 pietruszki
1 mały seler 
5 jajek 
1 duża łyżka maki ziemniaczanej
2 duże łyżki bułki tartej
1 łyżka posiekanej natki pietruszki 
przyprawy - sól , Vegeta , pieprz 

Warzywa gotujemy do lekkiej miękkości w wodzie z odrobiną Vegety (może być rosół, warzywa muszą być w środku jeszcze twarde) . 4 jajka gotujemy na twardo . Warzywa i jajka po ugotowaniu studzimy następnie ścieramy na tarce o grubych oczkach , wszystko dokładnie mieszamy . Wbijamy jedno surowe jajko , dokładamy bułkę tartą , mąkę ziemniaczaną , doprawiamy do smaku solą , pieprzem i Vegeta , dokładnie mieszamy . 


Z gotowe masy formujemy mini walce , następnie panierujemy w bułce tartej . 


Tak przygotowane mini walce smażymy we frytkownicy w temperaturze 170 °C  lub w głębokim oleju do ze złocenia . 

Gotowe lekko przestudzone podajemy z sosem czosnkowym . 

Przepis na mój sos czosnkowy : 

15 lutego 2024

Marchewkowe kopytka


300 g marchewki 
1 średniej wielkości ziemniaka 
150-170 g mąki pszennej 
2 łyżki mąki ziemniaczanej 
sól 

Ziemniak obieramy i gotujemy do miękkości . 
Marchewka obieramy i gotujemy do miękkości .
Gdy warzywa mamy miękkie blendujemy lub przeciskamy przez praskę . 
Do rozgniecionych warzyw dodajemy obie mąki , dużą szczyptę soli . Wyrabiany na jednolite ciasto (dajemy mąki tyle by ciasto odkleiło się od rąk) . 


Z gotowego ciasta odrywały kawałki , formujemy wałek i kroimy pod skosem na około 3 cm kopytka . 
Gotowe kopytka gotujemy we wrzącej wodzie po wypłynięciu około 7 minut . 

13 lutego 2024

Gulasz węgierski


600 g mięsa wieprzowego (łopatka)
1 duża biała cebula 
300 g pieczarek 
1 średnia papryka 
1 średnia marchewka 
2 zwykłe pomidory 
2 kulki ziela angielskiego 
4 kulki pieprzu czarnego 
1 liść laurowy 
1 szklanka wody 
160 g przecieru pomidorowego 
4 łyżki oleju
50 g margaryny (palma)
przyprawy - papryka węgierska , papryka słodka wędzona , papryka słodka , papryka ostra , 
gałka muszkatołowa , majeranek , pieprz ziołowy , pieprz czarny 

Mięso kroimy na średniej wielkości kostkę oprószamy przyprawami polewamy olejem i pozostawiamy na około 4 godziny do zamarynowania (można na całą noc) .
Po upływie tego czasu do mięsa dokładamy margarynę i smażymy 
na fajny złoty kolor . Następnie  cebulę kroimy w pół piórka dokładamy to usmażonego mięsa , smażymy około 10 minut . Pieczarki obieramy i kroimy w grubsze pół plasterki , paprykę w grube paski (około 1 cm na 0,5 cm) , marchewkę trzemy na tarce o grubych oczkach , pomidora w kostkę . Wszystko po kolei dokładamy 
do mięsa , dokładamy kulki pieprzu czarnego , ziela angielskiego oraz liścia laurowego , dokładamy przecier pomidorowy , dolewamy wodę 
i dusimy około 40 minut do miękkości mięsa (możemy dolać więcej wody tak by mięso nie spaliło się podczas duszenia) . 
Od czasu do czasu mieszamy . 


Gotowy gulasz podajemy z ugotowanymi ziemniakami , 
plackami ziemniaczanymi lub z makaronem .